Poznaj Polskę
W dniu 25– 27 października 2023 roku, w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę”, odbyła się wycieczka szkolna do Krakowa, Wadowic, i Bochni. Na realizację tego zadania Gmina ju8chnowiec Kościelny otrzymała dotację z MEiN w wysokości 15 000 zł. Dotacja ta pozwoliła na realizowanie zaplanowanego wyjazdu dla 50 uczniów oraz 5 opiekunów.
Dzień 1
Po zbiórce o godz. 6.00 nadszedł upragniony dzień wyjazdu. Wyruszyliśmy w trasę, aby jak najszybciej dotrzeć do upragnionego celu. Po kilku godzinach dotarliśmy do Wadowic, uczniowie odwiedzili Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Miejsce te to pierwsza na świecie narracyjna wystawa poświęcona Papieżowi Polakowi, która znajduje się w kamienicy, gdzie 18 maja 1920 roku przyszedł na świat. Sercem podzielonej na 16 stref tematycznych nowoczesnej przestrzeni wystawienniczej jest dwupokojowe mieszkanie, w którym Karol Wojtyła spędził pierwsze 18 lat życia, następnie udaliśmy się do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Po dobrej obiadokolacji nadszedł czas zakwaterowania w hotelu oraz rozpakowania bagaży.
Dzień 2
Drugi dzień to zwiedzanie Kopalni Soli w Bochni. Dostępna w bocheńskiej kopalni Podziemna Ekspozycja Multimedialna sprawia, że zwiedzanie ma charakter podróży w czasie. Podróż przez historię górnictwa solnego rozpoczyna się w epoce panowania księcia Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Spotkania z polskimi królami, żupnikami genueńskimi, a także duchem mnicha cystersa stanowią niecodzienną lekcję historii. Na koniec uczniowie odbyli przeprawę łodzią. To jedna z największych atrakcji bocheńskiej kopalni. Jedyna na skalę światową przeprawa łodzią przez zalaną solanką komorę. W towarzystwie dwóch flisaków, barwnie opowiadających o tajemniczych zakamarkach bocheńskiej kopalni, turyści pokonują odległość 120 m w zalanej solanką komorze. Przeprawa odbywa się 12 osobowymi łodziami. Następnie udaliśmy się z przewodnikiem na zwiedzanie Kopca Kościuszki , który znajduje się na górze św. Bronisławy i jak sama nazwa wskazuje powstał ku pamięci Tadeusza Kościuszki. Jest jednym z pięciu krakowskich kopców. Mieszkańcy Krakowa z pewnego rodzaju dumą mówią o swoich kopcach, zdając sobie sprawę z tego, że pod względem ich ilości są prawdziwymi rekordzistami. Najstarszymi kopcami są kopce Krakusa i Wandy. Największy należy do Józefa Piłsudskiego, a najmniejszy nosi imię Jana Pawła II. Nie zmienia to jednak faktu, że największą popularnością cieszy się kopiec Tadeusza Kościuszki. Po kilku godzinnym zwiedzaniu udaliśmy się na smaczną obiadokolację.
Dzień 3
Po smacznym śniadanku dotarliśmy na Zamek Królewski na Wawelu gdzie po powitaniu pani przewodnik, mogliśmy wejść do Katedry Wawelskiej, krypt, gdzie są pochowani nasi wielcy wieszczowie Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki. Oczywiście Kaplica Zygmuntowska i sam dzwon zrobił na nas ogromne wrażenie. Podziwialiśmy Państwowe Zbiory Sztuki w Krakowie, Katedra Królewska na Wawelu, skarbiec katedralny, dziedziniec zamku królewskiego, Smoka wawelskiego, który zionął ogniem, większość dzieci mogła zobaczyć to po raz pierwszy. O krótkim odpoczynku nastąpił dalszy ciąg zwiedzania z przewodnikiem miejskim historycznego Krakowa–m.in Kościoła Mariackiego z ołtarzem Wita Stwosza, Muzeum Narodowe w Krakowie- Sukiennice. W godzinach popołudniowych nadszedł czas powrotu. Wycieczka była dla nas ciekawa, nawet deszcz podczas zwiedzania Krakowa nie zepsuł nam humoru. Dzięki niej mogliśmy zdobyć nową wiedzę i zobaczyć wiele interesujących miejsc. Wszystkie założone punkty z programu wycieczki „Poznaj Polskę” zostały zrealizowane.